Jdi na obsah Jdi na menu
 


Než si pořídíte potkánka

Než si pořídíte potkánka, měli byste si uvědomit pár důležitých věcí.

Hlavně byste měli vědět, že potkánek, jakožto velice společenské zvířátko vyžaduje hodně času, trpělivosti a lásky. Pokud jste tedy celý den v práci nebo ve škole a večer máte jen málokdy čas, bude se potkánek trápit a tudíž ani nemá smysl si ho pořizovat. Měli byste se mu věnovat alespoň hodinu denně. Tohle si tedy pořádně rozmyslete a zvažte.

 Potkani samozřejmě také potřebuje spoustu pohybu. Měli byste ho pouštět alespoň hodinu denně. Než ho pustíte, odstraňte z dosahu všechny kabely, jedovaté rostliny, ostré a nebezpečné předměty a také věci na kterých vám záleží. Velice snadno by se totiž mohlo stát, že v nové pohovce za 20 000 Kč se "z ničeho nic objeví vyhlodaná díra". Potkánkovi pak jen těžko vysvětlíte, že se to nedělá, proto tomu musíte umět předcházet. )Obrazek

Další věc je alergie. Zkountroluje, zda někdo z rodiny nemá alergii právě na potkaní srst. Tohle by vás totiž mohlo velice překvapit a potkánka byste pak museli dávat pryč. Zajděte si s rodinou na oddělení alergologie a nechejte si udělat testy. Tyto testy se provádí zpravidla v období podzimu.

Samozřejmě další důležitá věc je ta, zda s pořízením potkánka souhlasí všichni členové rodiny.

Potkánkovi samozřejmě musíte zajistit útulný domov, kde sebude cítit dobře a v bezpečí. O tom ale víc v sekci "Bydlení". 

Výběr potkana

Potkánka byste si měli pořizovat nejlépe od chovatele. Máte tím větší jistotu, že bude potkánek zdravý a v pořádku, než kdybyste si ho pořizovali ve zverimexu. Zvířata ve zverimexech bývají nemocná a také jsou tam potkánci, kteří jsou už starší, což není dobré, protože starší potkánek si hůře zvyká a často ke člověku nepřilne tolik jako malé miminko.

Ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomeňte zdravotní stav kupovaného potkánka zkontrolovat dříve než si ho odvezete domů. Okolí očí a řitního otvoru musí být čisté, pouze u očí se může objevovat načervenalý výtok (potkaní oči jsou velice citlivé, proto při podráždění produkujou červenou tekutinu připomínající krev). U potkánků je to normální.

Srst by měla být hebká a lesklá. V žádném případě nekupujte potkana s lysými místy na kůži, zanícenýma ušima nebo početnými stroupky.

Pokud tedy máte čas, trpělivost, prostor a chuť, nic už vám nebrání k pořízení ¨svého miláčka :o)